הגדלה של הטקסטהחזר גודל טקסט לבררת המחדלsmallTextשנה לרקע בהיר וכתב כהההחזר את הצבעים לבררת המחדלשנה לרקע כהה וכתב בהיר
fbiconphone

lekavot

משהו לקוות לו

להתחיל מחדש, לדאוג לעצמך, לבחור באיכות חיים

פנו אלינואנא הכנס שםאנא הכנס מספר טלפוןכתובת המייל לא תקינהInvalid InputInvalid InputInvalid InputInvalid Input

לקוחותינו

מדורים

למה חשוב לצרוך תרבות בגיל השלישי?

לאחר אירוע הקיץ הגדול שהתקיים באוגוסט בבית על"ה המרכז החדש לתרבות, רווחה ופנאי למבוגר ברחובות ועם הפרסומים שהחלו להופיע על תכנית התרבות החדשה לעונת 2019-2020, נפגשנו עם חניתה קאופמן, מנהלת התרבות החדשה של בית על"ה כדי להבין איך בכלל בונים תכנית תרבות רלוונטית ומעניינת לבני הגיל השלישי ולמה חשוב למלא את הזמן הפנוי בגיל השלישי.

חניתה קאופמן מנהלת התרבות של עלה רחובותחניתה (47) נשואה פלוס שניים, נכנסה לתפקיד מנהלת התרבות לפני כחצי שנה, לא בזבזה רגע מיותר, הפשילה שרוולים ומיד החלה לעבוד על תוכנית התרבות השנתית של בית על"ה. בתפקידה הקודם היא ניהלה את מרכז מיטשל לאזרחים ותיקים בתל אביב במשך שמונה שנים, מרכז שהכיל תחילה 300 חברים רשומים וצמח ל-700 חברים תחת הובלתה והנהלתה ולפני כן היא הנחתה מורים בהוראה פרטנית במכון ברנקו וייס.


איך הגעת לעבוד עם הגיל השלישי?
"סבתא שלי הייתה אישה מאוד דומיננטית בחיי, היא הייתה ניצולת שואה וכשהיא נפטרה, קיבלתי החלטה שאני עוברת לעבוד עם מבוגרים. למדתי מה זה אומר להיות אזרח ותיק, למדתי על זכויותיהם וכל פרט רלוונטי לאוכלוסיית הגיל השלישי. כשהתחלתי לנהל את מרכז מיטשל, ריכזתי 30 נשים מבוגרות חזקות, מובילות דעה, שהיוו עבורי מעין וועדה מייעצת שלימים הפכה לוועדת היגוי. ועדת ההיגוי הפעילה מפגשים חברתיים ולמעשה עשתה הכל. זהו המודל שאני רוצה להביא לכאן לבית על"ה, שאזרחים ותיקים מפעילים את הפעילויות של עצמם, בסיוע כמובן של אנשי מקצוע."


במשך כל החיים אנשים עובדים קשה ועם זמן הפרישה, רבים מתכננים לנוח. אז למה זה חשוב למלא את הזמן הפנוי?
"הפרישה לגמלאות מהווה את אחד האירועים המרכזיים ביותר בקרב בני הגיל השלישי. עבור חלק מהפורשים מדובר באובדן ועבור אחרים מדובר בהזדמנות חדשה, אך בשני המקרים נדרשת הסתגלות לתנאי החיים החדשים. חלק לא מבוטל מהפורשים מתמודד עם קשיי הסתגלות בהם בדידות, מתחים בתוך המשפחה, ירידה בהכנסות, פגיעה בדימוי העצמי ועוד. כשלרובם יש ציפיות גבוהות מאוד מהפנאי בתקופת הפרישה אך יחד עם זאת רבים מהם לא באמת יודעים כיצד לממש את הציפיות."
"ישנם מחקרים רבים המעידים על קשר ישיר בין השתתפות בפעילויות פנאי לבין שביעות רצון מהחיים בגיל השלישי. פעילויות הפנאי תורמות משמעותית לדימוי העצמי של האדם המבוגר, לאופן תפקודו ולמצבו הבריאותי. הוכח כי פעילות פנאי משמעותית מהווה אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לשביעות רצון גבוהה מהחיים בגילאים אלו. השתתפות בין אם בהרצאות, חוגים, טיולים, הצגות וכל דבר בהקשר זה מעניקה למבוגר מסגרת חברתית, המהווה הסחת דעת מאובדנים כאלו ואחרים המלווים בדרך כלל את פרק חיים זה ומחזקת את תחושת האופטימיות."
"פעילויות פנאי משמעותיות בהחלט תורמות להעשרה, לביטוי ולמימוש עצמי, לרכישה או שימור זהות חברתית חיובית ולהירגעות."


אז איך בונים תכנית תרבות מעניינת עבור מבוגרי העיר כאן ברחובות?
"ראשית הרכבנו כאן במחלקת התרבות צוות חשיבה שהורכב מעובדי המחלקה, מנהלי פרויקטים והמתנדבים המסורים של העמותה. הודות לעופרי קמרון וגלית תשובה, עובדות המחלקה שעבדו מסביב לשעון לצורך בניית התכנית ויחד איתן פסיה גולנדר, המתנדבת אצלנו כבר 5 שנים, שפעלה כעובדת לכל דבר ועניין, לא הייתי מצליחה בלעדי הצוות המסור הזה שמקיף אותי. ביחד עשינו מיפוי של כלל הפעילויות המתקיימות בעיר עבור התושבים המבוגרים, בתוך בית על"ה ומחוצה לו. תשאלנו כאן מובילי דעה בעיר מה הם היו רוצים שיהיה פה."
"יצרנו תחילה תכנית בסיסית שתהווה התחלה לתכנית רחבה יותר וכך בנינו את עונת התרבות לשנת 2019-2020, המתבססת על בקרים איכותיים, מלאים ומגוונים, הבנויים על פי ימים. מלבד לזה יצרנו אירועים ופעילויות ייחודיות לשעות אחר הצהריים כמו מופעים, אירועים בין-דוריים ועוד. כשהכול במחירים שווים לכל נפש, שלעיתים אף אינם מכסים את העלויות, וזאת במטרה למשוך לכאן את מבוגרי העיר, באופן שכל אחד מהם יכול למצוא נושא שמעניין אותו ומתחבר אליו, כך שאותם מבוגרים יוכלו למצות את זמנם הפנוי באופן נכון וממלא עבורם."
"בנינו סדרות הרצאות חדשות ומרתקות במגוון נושאים ותחומים. ישנם חוגים וקורסים חדשים, מופעים, יציאות משותפות להצגות, לאופרה ולטיולים. אני מזמינה את כולם להגיע אלינו לבית על"ה, ברחוב השופטים 5, לשמוע ולהכיר את כל השפע התרבותי שנמצא כאן עבורם."

מוזמנים לפנות אלינו טלפונית אל 8870* שלוחה 5 או ליצור איתנו קשר כאן