הגדלה של הטקסטהחזר גודל טקסט לבררת המחדלsmallTextשנה לרקע בהיר וכתב כהההחזר את הצבעים לבררת המחדלשנה לרקע כהה וכתב בהיר
fbiconphone

lekavot

משהו לקוות לו

להתחיל מחדש, לדאוג לעצמך, לבחור באיכות חיים

פנו אלינואנא הכנס שםאנא הכנס מספר טלפוןכתובת המייל לא תקינהInvalid InputInvalid InputInvalid InputInvalid Input

לקוחותינו

מדורים

צבי טרופ כובש את ההר

בתשעת החודשים האחרונים מכהן כיו"ר הוועד המנהל של עמותת על"ה - העמותה למען המבוגר ברחובות, הכלכלן הבכיר צבי טרופ, בעברו יו"ר הדירקטוריון של רפא"ל ויועץ כלכלי למערכת הביטחון לצד תפקידים מאוד בכירים נוספים, שגם הוציא לאור ספר בהוצאה עצמית, 'לכבוש את ההר' (בעריכת גלעד מלצר), שעוסק בכל שעבר, ראה, ייעץ והיה שותף לו בחיי המדינה בכלל ובמערכת הביטחון בפרט.

ראיון עם צבי טרופ יושב ראש עלה רחובותטרופ, החליף את משה מזרחי שפרש מסיבות אישיות לאחר כהונה בת חודשים ספורים בלבד ואת יחזקאל הרמלך לפניו, שכיהן בתפקיד כעשר שנים - על על"ה, רחובות:

"עמותת על"ה שמה לה למטרה לשפר את איכות החיים של המבוגר ברחובות ופועלת בין היתר לסיוע למבוגרים שקשה להם (בחלקם תמורת תשלום). העמותה מפעילה בשיכון סלע מרכז יום למבוגר. אנשים מבוגרים, מגיעים ומקבלים שירותי תרבות, חברה, חוגים, הרצאות, מסיבות וטיולים. הביקור במרכז היום גם כולל שתי ארוחות מלאות, הסעה הלוך וחזור, חוגים ושלל תוכניות ופעילויות. בנוסף אנחנו מפעילים שירותי קהילה תומכת למבוגרים שנמצאים בביתם וזקוקים לסיוע בבית ופעילויות להפגת בדידות ולאוזן קשבת. מלבד לכך יש לנו פעילויות תרבות עשירות ומגוונות עבור מבוגרי העיר ופועלים רבות ליצירת תכנים איכותיים ומזמינים".
-איך קיבלת את העמותה ומה אתה מתכנן לעשות?
"קיבלתי עמותה שכוללת עובדים ומתנדבים מצוינים, ששוכנת באכסניה חדשה ונוחה, אבל כתוצאה מכך נמצאת בגרעון כספי של שלושה, שלושה וחצי מיליון שקל".
-ממה נבע הגירעון?
"מעלויות הבנייה שהיו יותר גבוהות מהמתוכנן".
בית על"ה החדש משתרע על כ-1,200 מ"ר בנויים בשתי קומות, 600 מ"ר בכל קומה. את השטח למבנה קיבלנו מעיריית רחובות שאף סייעה ב-2.5 מיליון ש"ח מעלויות הבניה. כמו כן, במקום ישנם כ-50 עובדים בשכר החל ממנכ"ל, דרך מנהלי כספים, משאבי אנוש, ציוד, קהילה תומכת ועד מטפלות, חלקם במשרות חלקיות. העמותה משלמת מיסים לעיריית רחובות והגישה ערר על גובה הארנונה שהעירייה חייבה אותה בה.
-מהיכן מגיעות ההכנסות?
"משירותי הסיעוד, מרכז יום, קהילה תומכת ושירותי תרבות שאנחנו מציעים לאנשים בתמורה למה שהם מקבלים ומסיוע של העירייה".
-בכמה מסתכמות ההכנסות?
"24 מיליון שקל לשנה – וקצת פחות מזה, הוצאות. היעד, בעוד שנתיים מעכשיו לכסות את הגירעון".

טרופ בעל תואר שני בכלכלה חקלאית מטעם האוניברסיטה העברית. יליד ירושלים, 1940, שם גדל וחי עד לגיוסו לצבא, היה חניך התנועה המאוחדת וחבר גרעין שהשלים, כמו שקראו לזה בזמנו, את קיבוץ חמדיה, שבו היה חבר מספר חודשים.
נשוי לדבורה לבית ברמן, אותה הכיר ונשא לאישה במהלך לימודיו. השניים הורים לשלושה, שני בנים ובת, היחידה שגרה ברחובות וסבים לשבעה – ארבעה נכדים ושלוש נכדות בגילאי שלוש עד 24.
מספר שנים עבד ככלכלן בתפקידים שונים במשרד החקלאות ואף החל בלימודי דוקטורט אותם לא השלים, כי "משרד הביטחון קרא לי". ההצעה הייתה להצטרף לצוות ההקמה של כלכלת הביטחון ביחידה למחקר ולפיתוח של מערכת הביטחון במשרד הביטחון, המשותפת גם לצבא וגם למשרד הביטחון . "משם התקדמתי לתפקיד היועץ הכלכלי של מערכת הביטחון, התפקיד הכלכלי הבכיר ביותר של מערכת הביטחון", הוא מספר:
"חלק חשוב מהסיפורים (בספר שכתב, ו"ט) הם אלה שלא מופיעים בספר משום שלא רציתי להעמיס על הקורא. אבל, בדיעבד חשוב להבין כי ראשי המערכת הביטחון – הרמטכ"ל, השר, המנכ"ל, הם לא כלכלנים. הם גנרלים ברובם שלא יודעים מה יכול לתת להם כלכלן. היועץ הכלכלי של מערכת הביטחון יכול לצאת לפנסיה ולא לעשות כלום, כי לא ידעו מה לבקש ממנו כדי לעזור בפיתרון בעיה שהם מתחבטים בה ולכן, עיקר תפקידו (של הכלכלן, ו"ט) הוא 'להתחכך' במערכת הביטחון , להיות בדיונים, לשמוע ולהבין בעצמו את הבעיות, לנתח אותן ולהציג דרכים לפיתרון בעיות מנקודת מבטו ובכך לסייע בקבלת ההחלטות. את הניתוחים היותר משמעותיים ביצעתי מיוזמתי ולא כעבודות מוזמנות".
בשנת 1988, בן 48 ולאחר 14 שנות עבודה, טרופ פרש ממערכת הביטחון ועבר לתעשייה, לתפקידים כמו סמנכ"ל כספים וסמנכ"ל שיווק. רצה לאתגר את עצמו בתעשייה פרטית. שנים אחר כך, בשנת 2004 הוצע לו להצטרף כדירקטור למועצת המנהלים של רפא"ל. שנה מאוחר יותר פרש יו"ר הדירקטוריון וטרופ קיבל עליו את תפקיד היו"ר שבו כיהן עד 2007. "לאחר שסיימתי קיבלתי פניות ממספר חברות לשמש כדירקטור אצלן, דבר אותו אני עושה עד היום אם כי בהיקף יותר קטן". במשך כתשע שנים חבר הוועד המנהל של המכון הטכנולוגי בחולון, כשארבע וחצי שנים מתוכן כיהן כיו"ר. "אי אפשר לכהן יותר מתשע שנים כחבר ועד מנהל וזאת על פי תקנות המועצה להשכלה גבוהה, המל"ג, 2017".


'לכבוש את ההר'
הספר יצא לאור במהדורה בת 400 עותקים ולא הוצע למכירה בחנויות. שלוש מטרות עמדו בפני טרופ כשהחליט על הוצאה לאור של הספר. "א. שבני משפחתי הקרובים יידעו מה עשיתי בחיי; ב. להשאיר תעודה שכתובה מנקודת מבטי על האירועים החשובים למדינת ישראל ולמערכת הביטחון שהייתי שותף לעיצובם; ג. להנחיל לקוראים הצעירים יותר את הערכים ששמשו אותי ואת התובנות שצברתי בכהונתי בתפקידי הניהול השונים והבכירים, וגם את הערכים שהונחלו לילדי שנות החמישים של המאה שעברה בתנועות הנוער השונות".