הגדלה של הטקסטהחזר גודל טקסט לבררת המחדלsmallTextשנה לרקע בהיר וכתב כהההחזר את הצבעים לבררת המחדלשנה לרקע כהה וכתב בהיר
fbiconphone

lekavot

משהו לקוות לו

להתחיל מחדש, לדאוג לעצמך, לבחור באיכות חיים

פנו אלינואנא הכנס שםאנא הכנס מספר טלפוןכתובת המייל לא תקינהInvalid InputInvalid InputInvalid InputInvalid Input

לקוחותינו

מדורים

ממשיכים להעשיר את המטפלות בעל"ה

העלייה המהירה בתוחלת החיים מגדילה את הסיכון לחלות במחלה דמנטית. אלצהיימר ובעיות דומות הפכו למשמעותיות ביותר, אומרת נורית רביב.  בעיות אלה מחייבות התייחסות רחבה מבחינת מערכת השירותים.

בחודש יולי, נערכה סדנה למטפלות בחולים דמנטיים, בשירותי הסיעוד של על"ה. הסדנה הונחתה על ידי נורית, והשתתפו בה 12 מטפלות. מבין התכנים שנלמדו הושם דגש על התקשורת עם החולה הדמנטי.

בתהליך התקשורת מתקיים תהליך של מסירת מידע וקליטתו,  ולוקחים בו  חלק לפחות שני אנשים. כאשר קיים ליקוי אצל אחד מן השניים, יש הפרעות בתהליך. אצל החולה הדמנטי, הצורך בקשר ובתקשורת נשמר הרבה אחרי שהיכולת לתקשר באופן מילולי פוחתת. האחריות על התקשורת מוטלת כמובן על האדם הבריא.

המטפלות רכשו בסדנה כלים ומיומנויות, בעזרתם הן יוכלו לשפר את התקשורת עם האדם הדמנטי.

נושא נוסף שניתן לו מקום מרכזי בסדנה היה הפעלת החולה הדמנטי. חשוב לציין שמעבר לתסכול, לחרדה, לאי השקט ולדיכאון גם הבדידות, השעמום וההצטמצמות מאוד מאפיינים את החולה הדמנטי. ככל שמרבים עימו בפעילויות, כך תחושות אלה פוחתות. הפעילויות  מחזקות גם את הקשר של החולה אל עצמו, אל משפחתו ואל חבריו.

כלל חשוב בהפעלת החולה הדמנטי הוא לזהות אילו התערבויות גורמות לו להנאה על פי אישיותו, הרגליו בעבר ומצב מחלתו. כמו כן, בבחירת הפעילויות המתאימות חשוב להבין שערוצי התקשורת משתנים במהלך המחלה, שמידע מילולי מאבד ממשמעותו דקות לאחר שנאמר, בעוד שמידע המגיע למטופל דרך החושים כמו ריח, טעם, שמיעה, ראייה ומגע, יכול להישאר לזמן ארוך יותר.

לסיכום - בשירותי הסיעוד של על"ה מאמינים, שככל שיהיו בידי המטפלים ידע והבנה רבים יותר, אודות המחלה, כך יוכלו הם לשפר את איכות החיים של החולים הדמנטיים ובני משפחותיהם.

נורית רביב

dem001.jpg

dem002.jpg