הגדלה של הטקסטהחזר גודל טקסט לבררת המחדלsmallTextשנה לרקע בהיר וכתב כהההחזר את הצבעים לבררת המחדלשנה לרקע כהה וכתב בהיר
fbiconphone

lekavot

משהו לקוות לו

להתחיל מחדש, לדאוג לעצמך, לבחור באיכות חיים

פנו אלינואנא הכנס שםאנא הכנס מספר טלפוןכתובת המייל לא תקינהInvalid InputInvalid InputInvalid InputInvalid Input

לקוחותינו

מדורים

"יש לאפשר לחולי דמנציה לאכול את הדברים שהם אוהבים"

תוחלת החיים בישראל בעלייה מתמדת. אכן זוהי ברכה, אך לצידה ישנה עלייה במספר החולים הלוקים בדמנציה. בקרב אנשים הסובלים מדמנציה מופיעים גם קשיים בתחום התזונה והאכילה, קשיים ההולכים וגוברים עם התקדמות המחלה, דבר המהווה אתגר לא פשוט למשפחות המטפלות. 


נורית רביב, עו"ס וסגנית שירותי הסיעוד של על"ה, המתמחה בימים אלה בנושא התזונה, ראתה לנכון לשתף, ולו במעט, את משפחות המטופלים בעל"ה בנושא זה.

התזונה היא חלק בסיסי ממרקם החיים, והיא בעלת חשיבות בשמירה על איכות חיים כגורם הנאה וסיפוק וכן בשמירה על הבריאות.

האכילה היא פעולה מסובכת, הרבה מעבר להכנסת מזון לפה, והיא כוללת מספר שלבים: קניית המזון, הכנת הארוחה, ארגון סביבת האכילה ואכילת המזון. עם התקדמות המחלה, עקב שינויים קוגניטיביים המשפיעים על ההבנה, הזיכרון וכושר ההתמצאות, מתקשה החולה הלוקה בדמנציה בכל שלבי האכילה: ממסע קניות לא יעיל, קושי בהתנהלות עם כסף, אחסון לא נכון של מזון, החזקת מזון מקולקל במקרר, דרך התנהגות מסכנת במטבח, קושי לזכור, קושי לאכול, או אכילה מופרזת ועד קשיי לעיסה ובליעה, העלולים להוביל לכניסת מזון לריאות, לדלקות ריאות חוזרות, לחנק ולסיכון חיים.

כאשר מדובר בחולים הסובלים מדמנציה וקושי בתזונה ובאכילה, יש לאפשר לאדם לאכול את הדברים שהוא אוהב ונהנה מהם. אין זה הזמן להקפיד על דיאטת בריאות.

בשלבים מתקדמים של המחלה, יתכנו מצבים של ירידה משמעותית במשקל. במצב כזה נכון לפנות לאנשי מקצוע כמו: רופא משפחה, דיאטנית, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית או אחות. חשוב לא להתמודד לבד ובכל שלב ומצב, לפנות לקבלת יעוץ ועזרה.

אנו, שירותי הסיעוד של על"ה, מזמינים את בני המשפחה המטפלים ליעוץ ולהדרכה ראשונית בנושא תזונה לחולים עם דמנציה. ההדרכה כוללת המלצות, עצות וטיפים שימושיים להתמודדות עם בעיות בתפקוד האכילה, כמו גם תפריטים מומלצים ומותאמים על פי סוג הבעיה.

מידע נוסף על דמנציה ניתן למצוא באתרים של משרד הבריאות, עמותת "עמדא," עמותת "מלבב," עמותת "מילב"ת" ועמותת "רעות אשל."**הדרכה לתזונה נכונה ללא תשלום בשירותי הסיעוד של על"ה**

ניתן להגיע לשירותי הסיעוד בעל"ה - נשמח לייעץ ולעמוד לשירותכם בכל עת:  

08-9390717

כתבה: יהודית שפירא

24908336_s.jpg