הגדלה של הטקסטהחזר גודל טקסט לבררת המחדלsmallTextשנה לרקע בהיר וכתב כהההחזר את הצבעים לבררת המחדלשנה לרקע כהה וכתב בהיר
fbiconphone

lekavot

משהו לקוות לו

להתחיל מחדש, לדאוג לעצמך, לבחור באיכות חיים

פנו אלינואנא הכנס שםאנא הכנס מספר טלפוןכתובת המייל לא תקינהInvalid InputInvalid InputInvalid InputInvalid Input

לקוחותינו

מדורים

יום העיון בנושא בדידות בקרב זקנים

_עיון_בדידות1.jpg

ביום 21.9.2016 קיימה עמותת על"ה יום עיון מקצועי לכ- 60 עובדים  ומתנדבים העוסקים במתן שירותי רווחה, בריאות, חברה ותרבות  לאוכלוסיה המבוגרת ברחובות.  מטרת היום היתה להעלות למודעות מקצועית וציבורית, את המיזם למניעה  וצמצום תחושות בדידות בקרב זקנים – באמצעות חשיפה למידע, תאוריות  ודרכי התערבות עם תופעת הבדידות.

במחקרים נמצא כי חווית הבדידות בגיל הזקנה בישראל, נפוצה מאד.  47.1% מהנבדקים דיווחו על תחושות בדידות במהלך השבוע שקדם לראיון. 

מתוכם, בקרב בני 75 שנה ומעלה, נשים, פרודים  ודוברי ערבית, דווח על שכיחות רבה יותר של תחושת הבדידות.  כמו-כן נמצא כי תחושת הבדידות גורמת לסבל נפשי, מזיקה לאיכות החיים  ועלולה לפגוע גם בבריאות.

יום העיון נפתח בהרצאתה המרתקת של ד"ר איילה אליהו, עו"ס ופסיכותרפיסטית, על "הבדידות כחוויה אנושית".  לאדם צורך עמוק בקשר בין-אישי עם אחר  ובתחושת שייכות חברתית;  ומאחר ובגיל הזקנה גוברת החשיפה לבדידות  ולמצוקה הקשה שנגרמת עקב כך - יש למצוא  ולהפעיל דרכים להפגה או לצמצום, באמצעות: פעילות חברתית, המשך מגורים בבית  ובָּקהילה, שמירה ככל האפשר על עצמאות, בטחון  ואיכות חיים טובה.  לכן, על הקהילה לבנות או לפתח מסגרות המאפשרות יצירה של קשרים חברתיים  ושמירה עליהם.

אילנית שטיינברגר מג'וינט-אשל דיווחה על המיזם הארצי  ודהבא אייל הציגה את התכנית של עמותת על"ה שמכוונת להתמודדות עם תופעת הבדידות באמצעות שיפור דפוסי הקשר בין זקנים  והרחבת הפעילות החברתית בקהילה.

בסיום הושמעה הרצאתו המרתקת של ד"ר דני חמיאל ממרכז "חוסן" ע"ש כהן והאריס, שהציג תכנית הָמכוונת לחיזוק החוסן הנפשי, באמצעות מתן כלים לאיזון רגשי, מחשבתי  וגופני שמסייעים בהתמודדות עם תחושת בדידות, קשיים  ואבדנים, בצורה טובה יותר, ובו זמנית מושם דגש גם על אימון בכישורי חיים  ויכולות חברתיות.

כתבה: דהבא אייל