הגדלה של הטקסטהחזר גודל טקסט לבררת המחדלsmallTextשנה לרקע בהיר וכתב כהההחזר את הצבעים לבררת המחדלשנה לרקע כהה וכתב בהיר
fbiconphone

lekavot

משהו לקוות לו

להתחיל מחדש, לדאוג לעצמך, לבחור באיכות חיים

פנו אלינואנא הכנס שםאנא הכנס מספר טלפוןכתובת המייל לא תקינהInvalid InputInvalid InputInvalid InputInvalid Input

לקוחותינו

מדורים

לזכור ולא לשכוח - לילי דויטש

שבעים ושתיים שנים אחרי השואה הנוראה, בה איבדנו שישה מיליון מבני עמנו, עדיין מלווים אותנו געגועים לבית, לילדות בבית, למשפחה, להורים, לאחים ולאחיות. בכל שנה, 365 ימים בשנה, אנו זוכרים. זוכרים כל דקה מהתקופה האפלה, האיומה ההיא. נשבענו "לזכור ולא לשכוח".


שנים ארוכות שמרו ניצולי השואה על אלם ושתיקה. ניצולים רבים הדחיקו את הזיכרונות. חלקם שתקו בגלל הבושה משפט אייכמן היה אחד הגורמים שפתח את סגור לבם של ניצולי השואה שנקראו לבית המשפט לספר בעדותם על הזוועות שעברו. סיפורים אלה חשפו בפני "הצברים" את הגהינום שעברו הניצולים ששרדו. בנוסף, ב"יד ושם" החלו לראיין ניצולי שואה ולתעד את עדויותיהם. גם הדיון בנושא הפיצויים העלה את סיפורם של שורדי השואה הנוראה לכותרות. כך התפרסמו הסיפורים על הזוועה, עבודות הפרך והתמונות. כולם שמעו על אושוויץ וצעדות המוות, על בורות המוות, על תקווה ועל אובדן תקווה.

את צעדות המוות לכיוון מחנות העבודה בגרמניה אי אפשר לשכוח, ואותי הצעדה הובילה לברגן בלזן. היו בינינו אנשים שהעזו לצאת מהשורות, ברחו והסתתרו בין שדות ובבתי איכרים וכך חשבו להינצל. מעטים הצליחו. אלה שנתפסו בזמן ניסיון הבריחה, קיבלו כדור בראש.

הערכתי מאוד ועד היום אני מתפעלת מארבע בנות שברחו מהצעדה, מהכוח הנפשי ואומץ הלב שהיו נחוצים כדי לברוח.

ישנם סיפורים רבים על גילויי אומץ לב. בגטו ורשה כתב חיים קפלן: "הכל אסור לנו והכל אנחנו עושים." ואכן כל דבר הצריך אומץ לב. אני זוכרת בחורים מתנועות נוער שדאגו לרכוש ניירות אריים מזוייפים וכך, במחתרת, יכלו לעזור ליהודים לברוח, אפילו אם היו אלה מעטים בלבד. ישנם סיפורים רבים על נגנים שערכו קונצרטים בגטאות למרות האיסור ועל בתי ספר שהוקמו במחתרת.

מחקרים רבים בדקו מאין נשאבו כוחות הנפש, אומץ הלב, היכולת לחזור לחיים ולהשתקם, ונראה שאת הכוח לשקם את חייהם שאבו רוב הניצולים מהמורשת האנושית שלהם, ממשפחותיהם.

אנחנו, דור הניצולים, גידלנו ילדים, משפחה ענפה בלי סבים וסבות,. הצלחנו להנחיל את ההיסטוריה של השואה לילדינו והבטחנו לזכור ולא לשכוח!

כמו שכתב יצחק אנטק צוקרמן, ממנהיגי המרד בגטו ורשה: "אין הסער משמיד את הזרע הטמון באדמה."