הגדלה של הטקסטהחזר גודל טקסט לבררת המחדלsmallTextשנה לרקע בהיר וכתב כהההחזר את הצבעים לבררת המחדלשנה לרקע כהה וכתב בהיר
fbiconphone

lekavot

משהו לקוות לו

להתחיל מחדש, לדאוג לעצמך, לבחור באיכות חיים

פנו אלינואנא הכנס שםאנא הכנס מספר טלפוןכתובת המייל לא תקינהInvalid InputInvalid InputInvalid InputInvalid Input

לקוחותינו

מדורים

מה הוא חוסן זהב?

הגישה העומדת מאחורי פיתוח תכנית "חוסן זהב" היא, שאותם קשיים הם חלק טבעי מתהליך ההזדקנות, ולא תמיד ניתן לשנות את המצב. לכן, על מנת לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר, עלינו לחזק את החוסן האישי שלנו וללמוד כיצד להתמודד עם אותם אתגרים. 


לשם כך פותחו מגוון של כלים פסיכו-חינוכיים וקוגניטיביים, המהווים את בסיס התכנית. במסגרת המפגשים, המשתתפים מתנסים בפעילויות שונות מתוך כלי החוסן, אשר כוללות, בין היתר, פיתוח מיומנויות לאיזון פסיכו-פיזיולוגי, זיהוי ותיקון מחשבות מכשילות, הקשבה ומיומנויות תקשורת בין-אישיות אחרות, התמודדות עם אובדן, חיזוק הקשרים המשפחתיים, ועוד. מרכז "חוסן" ע"ש כהן-האריס מפעיל מזה כשנתיים תכנית "חוסן זהב", שהיא תכנית התנדבותית המיועדת לגמלאים ולבני הגיל השלישי, המציעה סדנאות קבוצתיות ואישיות להקניית "כלי חוסן" - כלים מעשיים לשיפור החוסן האישי והתמודדות עם אתגרי הזיקנה. התכנית היא כלל ארצית ומתקיימת בשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות שונות ברחבי הארץ.

תכניות רבות ומגוונות, מטפלים רבים ובני משפחה, עושים לילות כימים בסיוע לאוכלוסיית הגיל השלישי בכל תחומי החיים. אך בסופו של יום ולמרות הכול, כאשר אדם נותר בלילה לבדו על מיטתו - הוא עלול לחוש בדידות. תכנית "חוסן זהב" מכוונת לעזור לאדם למלא את החלל שנפער אצל רבים בשלבים אלה של החיים.

התכנית החלה לפני כשנתיים, באופן ניסיוני, וגדלה במהירות. היום היא פועלת בתל אביב, בפתח תקווה, ברחובות ובנתניה ובקרוב תחל לפעול ברשויות מקומיות נוספות. "המטרה שלנו היא להגיע לכמה שיותר ערים ויישובים בארץ, מתוך הבנה שהצורך בשיפור החוסן האישי וברכישת הכלים לשם כך הוא משמעותי, בייחוד בקרב בני הגיל השלישי, ומתוך הסתכלות על אוכלוסייה זו כחלק ממעגלים קהילתיים וחברתיים רחבים", מסביר בועז בר, ממרכז 'חוסן'".

התכנית נותנת מענה לכל בני הגיל השלישי וגם למבוגרים מקבוצות אוכלוסייה בעלות מאפיינים או צרכים ייחודיים, למשל המגזר החרדי ואנשים עם לקויות ראייה. כמו כן, יש קבוצות בשפות שונות ויש גם מפגשים פרטניים למי שמתקשה להגיע לקבוצה. במקרה הצורך, מתנדבים מטעם התכנית מגיעים לביתו של האדם ומעבירים את כלי החוסן באופן אישי.

התכנית כוללת סדנה בת כ-10 מפגשים שבועיים, כשעה וחצי כל מפגש. המפגשים מתקיימים במתנ"סים ובמועדונים קהילתיים, במרכזי יום לקשיש, בבתי אבות, ועוד, תוך שיתוף פעולה מלא עם הרשויות המקומיות והגורמים הרלוונטיים.

מהם בעצם "כלי חוסן"?

מפגש חוסן זהבהחוסן האישי שלנו הוא הדרך שבה אנו מתמודדים עם האתגרים והקשיים האופייניים בשלבים שונים בחיים ובמצבים שונים. עבור בני הגיל השלישי מצבים אלה יכולים להיות, למשל, ירידה ביכולות הפיזיות או הקוגניטיביות, בעיות בריאותיות שונות, קושי בהסתגלות לפרישה ממעגל העבודה, התאלמנות וסוגי אובדן נוספים.

הגישה העומדת מאחורי פיתוח תכנית "חוסן זהב" היא, שאותם קשיים הם חלק טבעי מתהליך ההזדקנות, ולא תמיד ניתן לשנות את המצב. לכן, על מנת לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר, עלינו לחזק את החוסן האישי שלנו וללמוד כיצד להתמודד עם אותם אתגרים. לשם כך פותחו מגוון של כלים פסיכו-חינוכיים וקוגניטיביים, המהווים את בסיס התכנית.

במסגרת המפגשים, המשתתפים מתנסים בפעילויות שונות מתוך כלי החוסן, אשר כוללות, בין היתר, פיתוח מיומנויות לאיזון פסיכו-פיזיולוגי (איזון נשימה, הרפיית שרירים), זיהוי ותיקון מחשבות מכשילות, הקשבה ומיומנויות תקשורת בין-אישיות אחרות, התמודדות עם אובדן, חיזוק הקשרים המשפחתיים, ועוד.

"כלי החוסן הם כלים מניעתיים, והתכנית נוצרה מתוך אמונה, שלא רק בעיתות משבר יש צורך להיעזר בהם, אלא גם ובעיקר במהלך חיי היום-יום. ככל שנרכוש יותר כלי חוסן ונלמד כיצד להשתמש בהם, כך ניטיב להתמודד עם כל משבר או אתגר ואיכות החיים שלנו תשתפר בכל המישורים", מציין בועז בר.

דגש נוסף בתכנית הוא על מעגלי התמיכה באזרח המבוגר, בין אם מדובר בבני משפחה העוזרים בטיפול  או באנשי מקצוע. לאחרונה, נפתחה קבוצה של מטפלים לקשישים מטעם המוסד לביטוח לאומי, ובקרוב ייפתחו גם קבוצות המיועדות לבני המשפחה – "התומכים העיקריים", המטפלים בקשיש על בסיס יום-יומי. על ידי רכישת כלי חוסן הם משפרים את יכולותיהם לעזור ולתמוך במטופלים ולהתמודד בעצמם עם אתגרי התפקיד.

המתנדבים – עמוד השדרה של התכנית

הנחיית המפגשים הקבוצתיים נעשית על ידי מערך של מתנדבים-גמלאים, אשר עוברים מסלול הכשרה וליווי מקצועי מטעם צוות מרכז "חוסן". מרבית המתנדבים הם בעלי רקע בהוראה, בחינוך ובעבודה סוציאלית. בניית מערכי המתנדבים ושילובם כמערכת הפעלה מהווה את עמוד השדרה המרכזי של התכנית. זאת, מתוך אמונה, כי התכנית תורמת למנחים המתנדבים לא פחות מאשר למשתתפיה בהעלאת תחושת המסוגלות, הדימוי והערך העצמי, ובחשיפתם לתכני ה"חוסן".

"לפני כשנה קיבלנו פנייה ממרכז 'חוסן', עם הצעה ליישום תכנית 'חוסן זהב' אצלנו במועדון", מספרת מרים, מנהלת מועדון מפתח תקווה. "כבר שנים רבות שאני פעילה במועדון, אך הפעם הבחנתי מיד שלא מדובר בעוד אחת מבין שפע התכניות הרבות המוצעות לנו מדי שנה, אלא במשהו ייחודי".

את הקבוצה הראשונה במועדון הנחתה אסתר, מתנדבת ותיקה בהנחיית קבוצות במרכז "חוסן": "היות והייתי בעברי מורה ואני באה מרקע של חינוך והוראה, הרגשתי שיהיה מתאים אם אקח על עצמי את הנחיית הקבוצה, בהתנדבות כמובן. תחילה הוזמנתי לשני ימי הכשרה למנחים המתנדבים. התרשמתי מאוד מהמקצועיות, מהיסודיות ומהאדיבות של עובדי מרכז 'חוסן', שהעבירו את ההכשרה. הרגשתי שמדובר בתכנים חשובים ומשמעותיים לאנשים מבוגרים. גם באופן אישי הרגשתי שלמדתי הרבה דברים חדשים במהלך מפגשי ההדרכה".

"התחלנו בהרצת התכנית במועדון", מוסיפה מרים, "ותגובות המשתתפים היו נפלאות. גם אלה שבעבר לא נהגו להגיע באופן קבוע לפעילויות ולהתמיד בהן, החלו לגלות התלהבות ועניין, והקפידו להגיע לכל מפגש. המשתתפים נחשפו לתכנים חדשים, למדו כיצד לשלב את כלי החוסן בחייהם, להיות מודעים למגבלות, אבל גם ליתרונות שבאים עם הגיל, ולפתח את החוסן האישי של כל אחד ואחת. בין מפגש למפגש ניתן היה לראות שיפור אמיתי בקרב מרבית המשתתפים. כחלק מהתכנית, נעשה שימוש בחומרי עזר רבים - חוברות, מצגות ואביזרים שונים שסופקו לנו על ידי הצוות של 'חוסן זהב'".

"גם מפגשי הליווי והרענון למנחים-המתנדבים, שנערכו מדי כמה שבועות, היו מקצועיים ופוריים", אומרת אסתר. "אלמנט ההמשכיות של התכנית דיבר אלי מאוד, ובעזרת שימור הכלים והידע שניתן לי במהלך ההכשרה, אפשר יהיה להמשיך ביישום התכנית במועדון גם לאחר סיום המחזור הקבוצתי הראשון שבהנחייתי".

בנוסף לכך, בניית מערך מתנדבים פעיל ומגובש תורם לחיזוק החוסן הקהילתי בקרב המתנדבים והמשתתפים ומאפשר למתנדבים להרחיב בעצמם את מעגלי התכנית, ליזום ולעזור בהפעלתה של התכנית.

מפגש חוסן זהב נוסףדוגמה לכך ניתן לראות אצל יצחק צאלון, שהחל את דרכו ב"חוסן זהב" כמנחה-מתנדב: "נחשפתי לתכנית בתקופה לא קלה בחיי, לאחר שהתאלמנתי והייתי שרוי במשבר אישי. שמעתי שמחפשים מתנדבים עם רקע בתחומים, כמו עבודה סוציאלית וחינוך. בתי המליצה לי על התכנית ושכנעה אותי לנסות, והחלטתי לתת צ'אנס, הרי אני הייתי עובד סוציאלי במשך כמעט 40 שנה. יצרתי קשר עם יובל פרידמן, מנהל התכנית, שאז עוד הייתה בחיתוליה. תחילה הדרכתי קבוצה ביפו והתחברתי מאוד לתכנים ולדרך. החלטתי לקחת את העניין שלב נוסף והצעתי את שילוב התכנית בעיר מגוריי, רחובות. פניתי לראש אגף הסיעוד והרווחה בעמותת על"ה, הצגתי בפניה את התכנית, היא התרשמה מאוד והחלטנו לצאת לדרך. התחלתי, בהתנדבות כמובן, את תהליכי גיוס וריכוז המתנדבים, את העבודה מול המועדונים ואנשי הקשר השונים. כבר בהליך גיוס המתנדבים הראשון קיבלנו פניות רבות ונאלצנו לצמצם את הרשימה לכ-20 מתנדבים בשלב הראשון, המדריכים כעת כ-200 משתתפים ברחבי העיר. התגובות שאנו מקבלים, גם מהמתנדבים וגם מהמשתתפים, הן חיוביות ביותר ומצביעות על שינוי אמיתי בחייהם של רבים".

מרכז חוסן ע"ש כהן-האריס 

תוכנית "חוסן זהב" נבנתה ומיושמת על ידי מרכז "חוסן" ע"ש כהן-האריס, ועל פיתוחה אמונים אנשי מקצוע מהמובילים בתחומם בארץ, ביניהם: ד"ר דני חמיאל, ד"ר ליאו וולמר וד"ר דורון נסימיה, מנהל התכנית עו"ס יובל פרידמן, חני וינרוט, טלי ורסנו-אייסמן ומנהל המרכז פרופ' נתי לאור. מרכז "חוסן" הוא מרכז לפיתוח יזמות ומחקר בתחום החברתי, הטיפולי והחינוכי. המרכז פיתח ומפתח מזה שנים תכניות חינוכיות להתמודדות עם אתגרי החיים השונים, מתוך הבנה שחוסן נדרש מגיל 0 ועד 120.אחת מתכניות הדגל של המרכז היא תכנית "חוסן חינוך", הפונה לילדים בבתי ספר ברחבי הארץ. תכנית זו, ככל התכניות במרכז "חוסן", עברה הערכה כדי לבחון את השפעתה על תלמידים. להערכה, שנערכה באשקלון בתקופת מבצע "עמוד ענן", היו תוצאות מעניינות במיוחד: נמצא כי התכנית גרמה לירידה של כ-50%  בסימנים הפוסט-טראומטיים בקרב תלמידי בתי הספר בעיר, לעומת בתי ספר אחרים באזור אשר לא השתתפו בתכנית."חוסן זהב" היא מהתכניות היותר צעירות ונמרצות הפועלות ב"מרכז חוסן", אך צמיחתה והתפתחותה מלוות בניסיון המקצועי והמעשי העשיר של המרכז בתחומים דומים.

 פורסם בעיתון "דורות" גיליון 166, מרץ 2015


 

לפרטים נוספים ניתן לפנות לעמותת על"ה

מינהל סיעוד ורווחה בעמותת על"ה – 
העמותה למען המבוגר ברחובות (ע"ר)

  • כתובת: רח' השופטים 5, רחובות
  • מיקוד: 7644225
  • טלפון: 08-9492116 או *8870 (שלוחה 5)
  • פקס: 08-9390720
  • אימייל: info@alehrehovot.org.il

חזרה לדף מדורים